روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

روش تشخیص نقره از استیل یکی از سوالات پر تکراری است که از ما پرسیده میشود. ما در این مقاله از فروشگاه سیلور تی تی به شما این آموزش را خواهیم داد که به راحتی بتوانید فرق بین استیل و نقره رو بدانید.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

. روش تست آهنربا : اولین کاری که بهتر است انجام دهید، نزدیک کردن نقره خریداری شده خود به بک آهنربا میباشد و چون نقره خاصیت مگنتیک ندارد ، یعنی آهنربا آن را جذب نمی کند و درصورتی که به آهنربای قوی نزدیک شود در سطح شمش نقره مقاومت احساس نباید شود. عناصر تشکیل دهنده نقره از دیگر نکات و آموزه هایی هستند که شما باید آن ها را بدانید. شما برای اینکه اطلاعاتی از اجزای تشکیل دهنده نقره داشته باشید باید در رابطه با آن مطالعه نمایید.

توجه داشته باشید درصورت جذف نقره ی شما توسط آهنربا مطمئن باشید ایرادی در کار است.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

2. روش تست یخ : روی نقره یک تکه یخ بگذارید. چون که نقره در میان تمام فلزات بیشترین رسانای انرژی گرمایی است ، باید یخ باید بلافاصله شروع به ذوب شدن کند گویی آن را روی شی داغی قرار داده اید ولیکن سرعت ذوب آن نباید مشابه ذوب در دمای اتاق باشد.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

3. روش تست صدا یا پینگ : این روش برای شمش ها با زیرورآلات سنگین بهتر جواب میدهند. به این گونهکه با یک تکه فلز دیگر به شمش ضربه کوچکی بزنید. باید صدای زنگ را بشنوید که 1 تا 2 ثانیه طول داشته باشد. اگر صدای عجیب دیگری شنیده شد، احتمال وجود مشکلی وجود دارد.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

4. روش تست اسید : توجه کنید اسید یک ماده خورنده است و میتواند به شمش آسیب می رساند. یک بسته تست اسید خریداری کنید. قطره ای اسید را به شمش بزنید. این باعث می شود رنگ محل تست تغییر کند. در این روش درصورتی که رنگ محل تست: قرمز ، قهوه ای یا سبز بود، شمش واقعی است. و هر رنگ دیگر نشان از تقلبی بودن شمش یا وجود آبکاری غیر اصل بر روی فلز نقره دارد.

در این مورد میتوانید از وایتکس استفاده نمایید و توصیه میشود در صورت امکان، قسمتی از فلز را خراش دهید تا درصورت وجود آبکاری در سطح فلز، از روی آن برداشته شود.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟
روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

5. روش سونوگرافی : این یک روش مناسب بخصوص در شمس ها یا زیرورآلات حجیم میباشد که بدون تخریب که در تشخیص بارداری استفاده می شود برای چک کردن همنواختی شمش هم استفاده می شود. مقیاس ضخامت فراصوتی این تست مشخص می کند چه مدت زمانی برای عبور صدا از ماده طول می کشد. صدا با سرعت های مختلف از داخل فلزات متفاوت عبور می کند.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

6. روش تست وزن : روشی بسیار مناسب میباشد. شمش را روی ترازوی دقیقی وزن کنید و عدد آن را یادداشت کنید. داخل ظرفی آب بریزید و ظرف را روی ترازو قرار دهید سپس ترازو را به صفر برسانید. (در صورت امکان از آب مقطر استفاده کنید). شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید اما به ظرف و ترازو دست نزنید. حالا عدد را یادداشت کنید. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید 10.49 باشد.

توجه داشته باشید این روش باوجود مناسب بودن، ولی به تنهایی راه را برای متقلبین مسدود نمیکند و به روش های مختلف میتوان این مورد را هم استیل کرد.

روش تشخیص نقره از استیل چیست؟

7. روش تست کولیس : همه شمش ها ابعاد و تلرانس استحکام مشخصی دارند. بطور مثال یک شمش نقره با ابعاد مشخص در صورتی که در ترازو یک کیلوگرم وزن داشته باشد، این وزن همیشه ثابت میباشد و هر نقره ای با این ابعاد همیشه یک کیلوگرم وزن خواهد داشت و درصورت شمشی با همین ابعاد دارای وزن کمتر با بیشتر باشید، شمش شما دارای ناخالصی یا به طور کل استیل میباشد.

توجه داشته باشید نقره دارای مقیاس جهانی میباشد و در تمام کشورهای دنیا با عیار 925 و حک شماره آن در پشت محصول به فروش میرسد. ولیکن امکان تقلب در این مورد بسیار زیاد میباشد

راه های دیگری هم همچون تیزاب ، لیزر و … وجود دارد که در حد تخصصی میباشند

اما در نهایت بهترین راه اطمینان از جنس خریداری شده و اصالت فلز گران بهایتان آن است که بدانید از چه کسی خرید می کنید و از کسانی که تبلیغات گزاف یا نرخ های فضایی میدهند. زیرا که در ساخت یک محصول از فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره همیشه دارای کسری ها و هزینه های ثابتی میباشد که به هیج عنوان نرخ را پایین تر از حد مشخص نمیتوان آورد.

ارشیا آقایی
فوریه 4, 2021